![To λιμάνι της Θεσσαλονίκης χάνει το «πλοίο» του ανταγωνισμού!](https://stavroskalafatis.gr/wp-content/uploads/2022/12/image00019-750x465.jpeg)
Με αφορμή στοιχεία που βλέπουν το φως της δημοσιότητας για τις επιπτώσεις κινητοποιήσεων τελωνειακών υπαλλήλων που επικεντρώνονται αποκλειστικά στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης, ο Βουλευτής Α΄Θεσσαλονίκης της Ν.Δ. Σταύρος Καλαφάτης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:
«Τα προβλήματα από την κατάργηση μιας βάρδιας τελωνειακών ελέγχων επιλεκτικά στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης είναι ήδη ορατά. Ο διπλασιασμός του χρόνου αναμονής των container ships δικαιώνει όσους έγκαιρα είχαν κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου. Η απαξίωση ενός κορυφαίου αναπτυξιακού πυλώνα της πόλης και της ευρύτερης περιοχής συνεχίζεται. Το λιμάνι χάνει το “πλοίο” του ανταγωνισμού. Αναζητείται επειγόντως ευθύνη και δράση για την αντιστροφή αυτής της πορείας.»