Plugins - Advanced Editor Tools (previously TinyMCE Advanced) - Stable (latest r - en to el_GR translation catalogue (55 entries)

en: (this will replace the default text color popup in WP 5.4 and newer)
el_GR: (Αυτό θα αντικαταστήσει το προεπιλεγμένο αναδυόμενο παράθυρο χρώματος κειμένου στο WP 5.4 και νεότερα)

en: Add Classic Paragraph block
el_GR: Προσθήκη μπλοκ κλασικής παραγράφου

en: Advanced options for tables
el_GR: Προχωρημένες ρυθμίσεις για πίνακες

en: Clear formatting
el_GR: Αφαίρεση μορφοποίησης

en: Import settings
el_GR: Εισαγωγή Ρυθμίσεων

note: translators: URL to (localised) Classic Editor plugin.
en: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/
el_GR: https://el.wordpress.org/plugins/classic-editor/

en: (shown in the sidebar)
el_GR: (φαίνεται στην πλαϊνή στήλη)

en: Formatting
el_GR: Μορφοποίηση

en: No
el_GR: Όχι

en: Subscript
el_GR: Δείκτης

en: Superscript
el_GR: Εκθέτης

en: Text Background Color
el_GR: Χρώμα φόντου κειμένου

en: Text Color
el_GR: Χρώμα κειμένου

en: Text color
el_GR: Χρώμα κειμένου

en: Underline
el_GR: Υπογράμμιση

en: Yes
el_GR: Ναι

en: Classic Paragraph
el_GR: Κλασική παράγραφος

en: Disabled:
el_GR: Απενεργοποιημένο:

en: Replace the size setting available for fonts with: %s.
el_GR: Αντικατάσταση της ρύθμισης μεγέθους για τις γραμματοσειρές με: %s.

en: A stylesheet file named editor-style.css was not added by your theme.
el_GR: Δεν έχει προστεθεί αρχείο φύλλου στυλ με όνομα editor-style.css από το θέμα σας.

en: Create CSS classes menu
el_GR: Δημιουργία μενού CSS κλάσεων

en: Settings import and export
el_GR: Εισαγωγή και εξαγωγή ρυθμίσεων

en: Settings
el_GR: Ρυθμίσεις

en: Enable the editor enhancements for:
el_GR: Ενεργοποιήστε τις βελτιώσεις κειμενογράφου για:

en: Font sizes
el_GR: Μεγέθη γραμματοσειράς

en: Enable more list options: upper or lower case letters for ordered lists, disk or square for unordered lists, etc.
el_GR: Ενεργοποίηση περισσότερων επιλογών λιστών: κεφαλαία ή πεζά γράμματα για αριθμημένες λίστες, δίσκο ή τετράγωνο για μη αριθμημένες λίστες, κτλ.

en: Replace the browser context (right-click) menu.
el_GR: Αντικατάσταση του μενού περιβάλλοντος (δεξί κλικ) του περιηγητή.

en: Alternative link dialog
el_GR: Εναλλακτικός διάλογος συνδέσμου

en: Open the TinyMCE link dialog when using the link button on the toolbar or the link menu item.
el_GR: Άνοιγμα του διαλόγου συνδέσμου του TinyMCE όταν γίνεται χρήση του κουμπιού συνδέσμου στην γραμμή εργαλείων ή του στοιχείου σύνδεσμος από το μενού.

en: Options
el_GR: Επιλογές

en: Save Changes
el_GR: Αποθήκευση Αλλαγών

en: Default settings restored.
el_GR: Έγινε επαναφορά στις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.

en: Importing of settings failed.
el_GR: Η εισαγωγή των ρυθμίσεων απέτυχε.

en: Unused Buttons
el_GR: Μη χρησιμοποιούμενα κουμπιά

en: Administration
el_GR: Διαχείριση

en: The settings are exported as a JSON encoded file.
el_GR: Οι ρυθμίσεις εξάγονται ως κωδικοποιημένη συμβολοσειρά JSON.

en: However it may behave unexpectedly in rare cases, so test it thoroughly before enabling it permanently.
el_GR: Ωστόσο μπορεί να συμπεριφερθεί απροσδόκητα σε μερικές περιπτώσεις, γιαυτό δοκιμάστε το προσεκτικά πριν το ενεργοποιήσετε μόνιμα.

en: The [Toolbar toggle] button shows or hides the second, third, and forth button rows. It will only work when it is in the first row and there are buttons in the second row.
el_GR: Το κουμπί [Εναλλαγή γραμμής εργαλείων] εμφανίζει ή κρύβει την δεύτερη, τρίτη, και τέταρτη σειρά κουμπιών. Θα λειτουργήσει μόνο όταν είναι στην πρώτη σειρά και υπάρχουν κουμπιά στην δεύτερη σειρά.

en: Please upgrade your WordPress installation or download an <a href="%s">older version of the plugin</a>.
el_GR: Παρακαλώ αναβαθμίστε την εγκατάσταση WordPress σας ή κάντε λήψη μια <a href="%s">παλιότερη έκδοση του πρόσθετου</a>.

en: Verify
el_GR: Επικύρωση

en: Load the CSS classes used in editor-style.css and replace the Formats menu.
el_GR: Φόρτωση των κλάσεων CSS που χρησιμοποιούνται στο editor-style.css και αντικατάσταση του μενού Μορφές.

en: Advanced Options
el_GR: Προχωρημένες Ρυθμίσεις

en: Context Menu
el_GR: Μενού Περιβάλλοντος

en: ERROR: All toolbars are empty. Default settings loaded.
el_GR: ΣΦΑΛΜΑ: Όλες οι γραμμές εργαλείων είναι άδειες. Φορτώθηκαν οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις.

en: Settings saved.
el_GR: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: List Style Options
el_GR: Επιλογές Στυλ Λιστών

en: This will make it possible to use more advanced coding in the Text tab without the back-end filtering affecting it much.
el_GR: Αυτό θα καταστήσει δυνατή τη χρήση πιο προηγμένης κωδικοποίησης στον επεξεργαστή Κειμένου χωρίς να επηρεάζεται πολύ από το φιλτράρισμα του back-end.

en: Export Settings
el_GR: Εξαγωγή Ρυθμίσεων

en: Import Settings
el_GR: Εισαγωγή Ρυθμίσεων

en: Restore Default Settings
el_GR: Επαναφορά προεπιλεγμένων ρυθμίσεων

en: Back to Editor Settings
el_GR: Επιστροφή στις Ρυθμίσεις Κειμενογράφου

en: Advanced Editor Tools requires WordPress version %1$s or newer. It appears that you are running %2$s. This can make the editor unstable.
el_GR: Το TinyMCE Advanced απαιτεί έκδοση WordPress %1$s ή νεότερη. Φαίνεται πως τρέχετε την %2$s. Αυτό μπορεί να κάνει τον κειμενογράφο ασταθή.

en: Enable the editor menu.
el_GR: Ενεργοποίηση μενού του κειμενογράφου.

en: Line breaks in the Text tab in the Classic Editor would still affect the output, in particular do not use empty lines, line breaks inside HTML tags or multiple &lt;br&gt; tags.
el_GR: Οι αλλαγές γραμμής στον κειμενογράφο θα συνεχίσουν να επηρεάζουν το αποτέλεσμα, συγκεκριμένα μην χρησιμοποιείτε κενές γραμμές, αλλαγές γραμμής μέσα σε ετικέτες HTML ή πολλαπλές ετικέτες &lt;br /&gt;.

en: Alternatively the settings can be imported from a JSON encoded string. Please paste the exported string in the text area below.
el_GR: Εναλλακτικά οι ρυθμίσεις μπορούν να εισαχθούν από μια κωδικοποιημένη συμβολοσειρά JSON. Παρακαλώ επικολλήστε την εξαγόμενη συμβολοσειρά στο παρακάτω πεδίο κειμένου.
