Themes - Twenty Twenty-Three - en to el_GR translation catalogue (51 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
el_GR: Το Twenty Twenty-Three έχει σχεδιαστεί για να εκμεταλλεύεται τα νέα εργαλεία σχεδιασμού που εισάγονται στο WordPress 6.1. Με μια καθαρή, κενή βάση ως σημείο εκκίνησης, αυτό το προεπιλεγμένο θέμα περιλαμβάνει δέκα διαφορετικές παραλλαγές στυλ που δημιουργήθηκαν από μέλη της κοινότητας του WordPress. Είτε θέλετε να δημιουργήσετε έναν περίπλοκο είτε έναν απίστευτα απλό ιστότοπο, μπορείτε να το κάνετε γρήγορα και διαισθητικά μέσω των συνδυασμένων στυλ ή να βουτήξετε στη δημιουργία και την πλήρη προσαρμογή μόνοι σας.

[ctx: Color name]
en: Primary
el_GR: Βασικό

[ctx: Color name]
en: Secondary
el_GR: Δευτερεύον

[ctx: Color name]
en: Tertiary
el_GR: Τρίτου επιπέδου

[ctx: Custom template name]
en: Blank
el_GR: Κενό

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
el_GR: Με την υποστήριξη του %s

[ctx: Template part name]
en: Footer
el_GR: Υποσέλιδο

[ctx: Template part name]
en: Header
el_GR: Κεφαλίδα

[ctx: label]
en: Search
el_GR: Αναζήτηση

en: Search
el_GR: Αναζήτηση

[ctx: Color name]
en: Contrast
el_GR: Αντίθεση

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
el_GR: Ιστολόγιο (Εναλλακτική λύση)

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
el_GR: Προεπιλεγμένο φίλτρο

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
el_GR: 2X Μεγάλο

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
el_GR: Πολύ Μεγάλο

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
el_GR: Πελώριος

[ctx: Font size name]
en: Huge
el_GR: Τεράστιο

[ctx: Font size name]
en: Large
el_GR: Μεγάλο

[ctx: Font size name]
en: Medium
el_GR: Μεσαία

[ctx: Font size name]
en: Normal
el_GR: Κανονικό

[ctx: Font size name]
en: Tiny
el_GR: Μικροσκοπικό

[ctx: Font size name]
en: small
el_GR: μικρό

[ctx: Gradient name]
en: Dots
el_GR: Τελείες

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
el_GR: Πρωτεύον Αντικείμενο/Δευτερεύον Αντικείμενο

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
el_GR: Προσκήνιο και τρίτου επιπέδου

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
el_GR: Ετικέτες:

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
el_GR: Λυπάμαι, αλλά τίποτα δεν βρέθηκε που ταιριάζει στους όρους αναζήτησης. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά με άλλες λέξεις κλειδιά.

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
el_GR: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση αυτής της σελίδας.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
el_GR: Προτροπή για ενέργεια

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
el_GR: Προεπιλεγμένο υποσέλιδο

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
el_GR: Κρυφό 404

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
el_GR: Κρυμμένα Σχόλια

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
el_GR: Κρυφό περιεχόμενο χωρίς αποτελέσματα

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
el_GR: Μεταδεδομένα άρθρου

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
el_GR: σε

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
el_GR: Μελιτζάνα

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
el_GR: Σταφύλια

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
el_GR: Πίσσα

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
el_GR: Σερμπέτι

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
el_GR: Ψίθυρος

[ctx: Template part name]
en: Comments
el_GR: Σχόλια

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
el_GR: Μεταδεδομένα άρθρου

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
el_GR: Σχόλια

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
el_GR: Δημοσιεύτηκε

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
el_GR: Αναζήτηση...

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
el_GR: Έχετε κάποιες προτάσεις βιβλίων;

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
el_GR: Επικοινωνήστε μαζί μας

[ctx: Color name]
en: Base
el_GR: Βασικό

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
el_GR: Δευτερεύων του βασικού

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
el_GR: από

note: Author of the theme
en: the WordPress team
el_GR: η Ομάδα του WordPress
