![Υπερηφάνεια για την Ιστορία, πίστη για το μέλλον της Πατρίδας.](https://stavroskalafatis.gr/wp-content/uploads/2022/12/image00019-750x465.jpeg)
Με αφορμή τη σημερινή επέτειο μνήμης του ΟΧΙ και του Έπους του 1940, αμέσως μετά τη στρατιωτική παρέλαση που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη, ο Βουλευτής Α΄ Θεσσαλονίκης της Ν.Δ. Σταύρος Καλαφάτης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:
«Η υπερηφάνεια που αισθάνεται σήμερα ο λαός μας για την εθνική του ταυτότητα , ας γίνει η οριστική απάντηση σε όσους επιλέγουν, άλλοτε να καπηλεύονται και άλλοτε να ενοχοποιούν τον πατριωτισμό των Ελλήνων. Η λέξη «Πατρίδα» στα χείλη, δεν έχει χρώμα, ούτε κόμμα. Έχει μόνο βαριά ιστορία και αποπνέει πίστη για το μέλλον.»